Katka6

Ako prebieha III. – Fotenie umeleckých portrétov

 

Fotenie umeleckých portrétov je pre mňa vždy výzvou – vytvoriť niečo nové, zachytiť jedinečnú osobnosť a zároveň urobiť zo samotného fotenia zážitok.

V prvom rade je preto dobré pre fotografa aj modelku navzájom si dôverovať a popustiť uzdu fantázii. Fotograf vidí v obrazoch, ktoré modelke môžu pri pózovaní pripadať zvláštne, ale výsledný efekt dokáže prekvapiť. Modelka je zas tá, ktorá vidí do svojej duše a povahy a vie, ktoré obrázky ju vystihujú najlepšie. Kombináciou týchto aspektov dokážeme spoločne vytvoriť sériu vizuálne čistých, zaujímavých portrétov.

umelecky portret dievca s cipkou

Začnime teda rezerváciou termínu a výberom miesta. Termín odporúčam rezervovať 2-3 týždne pred plánovaným fotením. Keďže veľa modeliek preferuje víkendy, tieto termíny sa zvyknú zapĺňať najrýchlejšie. Miesto na fotenie vyberieme v závislosti od toho, aký typ výsledných obrázkov očakávate. Osobne preferujem fotenie vonku, keďže rôzne typy prostredia vedia navodiť nami želanú atmosféru a okrem toho počas leta je takmer každý večer krásny a originálny ateliér s dokonalým svetlom.

Samotné umelecké fotenie portrétov trvá približne hodinku. Zvyčajne sa po prvých minútach modelka osmelí a uvoľní, fotenie nám preto ide prirodzene od ruky.  Ani si nevšimneme a budeme mať nacvakaných 100 – 150 záberov. Z nich si následne modelka vyberie dohodnutý počet fotografií určených na finálnu úpravu. Zvyčajne ide o výber 10 – 15 obrázkov. Tie starostlivo upravíme a do niekoľkých dní odovzdáme prostredníctvom elektronickej zásielky.

Tipy pre make-up a úpravu vlasov nájdete v ďalších článkoch:

Idem sa fotiť I. – Čo na seba

Idem sa fotiť II. – Vlasy a make-up