foto funny babatko

Ako si vybrať fotografa

 

Každý chce na fotkách vyzerať dobre a chce, aby sa mu jeho fotky páčili. Preto skôr, než si dohodnete termín s fotografom, ktorého ste našli v okolí, na zľavovom portáli alebo vám ho niekto odporučil, zvážte niekoľko vecí.

1. to, čo sa páči inému, nemusí sa páčiť vám.

Každý fotograf má svoj vlastný štýl fotenia a spôsob, akým upravuje fotografie. Pred dohodnutím termínu si preto prezrite jeho portfólio a galériu fotografií. Skúste sa zamyslieť nad tým, či sa vám jeho fotky páčia a či chcete mať doma podobné. Ak je vaša požiadavka na fotky úplne iná ako je štýl fotografa, výsledok nemusí zodpovedať vašim predstavám. Je preto dobré sa s fotografom ešte predtým poradiť, opýtať sa na rôzne možnosti, prípadne si nechať ukázať aj niektoré nezverejnené fotografie.

2. cena vs. kvalita.

Mnohí sme sa asi poučili, že nákupom drahého tovaru či služieb nezískavame automaticky kvalitu. Na druhej strane, pri lacných produktoch nemôžeme očakávať to najlepšie. Pri výbere fotografa vás môže odradiť cena, mali by ste však brať do úvahy, že práca fotografa nie je len cvakanie. Spočíva tiež v dlhodobom štúdiu oboru, množstve absolvovaných kurzov, nákupe techniky, softvérov, … následne v individuálnej príprave práve na to vaše fotenie, kedy sa snaží pripraviť prostredie a výber póz práve pre vás, a následne po fotení trávi čas výberom najlepších záberov a dôslednou úpravou fotografií.

3. preferencie a doplnkové služby.

Uvažovali ste nad tým, či chcete ako fotografa muža alebo ženu fotografku? Chcete, aby vám fotograf zabezpečil stajlistu na úpravu vlasov a make-up? Výsledné fotky chcete dostať vytlačené na plátne alebo v peknom obale? Prediskutujte svoje predstavy s fotografom, ak nájdete spoločnú reč, je to ten pravý!