batola za detskym kormidlom

Ako prebieha I. – Detské fotenie

 

Prirodzené fotenie vonku

Detské fotenie je vždy akčnou a veselou udalosťou. Či ide o jedno dieťa, alebo viacerých súrodencov, fotenie detí vždy vyžaduje dôkladnú prípravu, aby sme počas samotného fotenia nestrácali čas a využili chvíle, kedy nám deti venujú svoju pozornosť. Čím viac adeptov na fotenie, tým viac sa musíme snažiť usmerňovať pohľady, ruky a hlavy, pre mňa je to ale o to väčšia zábava.

foto styri deti na lavicke

Najlepším prostredím pre fotenie detí, či sú malé alebo väčšie, je park alebo záhrada, kde deti nerozptyľujú žiadne hračky alebo ateliérové prístroje či káble a môžu sa tak venovať prirodzenej hre vonku. Zároveň tak chvíľu trvá, kým sa unavia, alebo kým sa začnú nudiť. Práve tieto momenty využívam pre vytvorenie akčných záberov, prípadne spoločných portrétov s mamou a otcom, s malým bratom alebo sestrou.
Keď sa deti hrou v parku trošku unavia, nastáva čas pre zopár spokojných záberov, ležanie v tráve alebo piknik na deke. Stále sa pritom snažím o vytváranie prirodzených póz pre pekné obrázky. V prípade spolupráce s menšími deťmi sa snažím byť rýchlejší ako nuda alebo plač. Pri väčších deťoch máme trošku viac času a môžeme tak vystriedať viacero scén, čím získame pestrejší výber fotografií. Fotením vonku tak môžeme stráviť príjemnú hodinku či dve, kým nezozbierame dostatok vhodných záberov pre užší výber.

foto otec a syn v parku

Fotiť vonku môžeme takmer za každého počasia, ideálne ráno alebo večer. Netreba sa však báť ani slnka, ani oblačného dňa. Svoju atmosféru má aj tá chvíľa po daždi, kedy deti môžu natiahnuť farebné gumáky a pršiplášte a skákať do mláky či blata 🙂 Aj keď mamička z toho asi radosť mať nebude 🙂

Fotenie v ateliéri alebo u vás doma

Pravdaže, počas zimy alebo v zlom počasí rada fotím aj vnútri v teplúčku, v ateliéri, alebo aj u vás doma. Výhodou je možnosť urobiť si pohodlie na čas fotenia, prezliecť sa v prípade potreby, doplniť energiu ovocím a podobne. Fotenie v interiéri je ideálne využiť aj vtedy, ak sú deti ešte veľmi malé, alebo v prípade vianočného či iného tematického fotenia.

V ateliéri nepoužívam veľa rekvizít, iba ak hračku na upútanie pozornosti dieťaťa či drobné doplnky. Príliš štylizované fotografie z môjho pohľadu odpútavajú pozornosť od krásy malého modela či modelky a pôsobia neprirodzene. Kostýmom pri fotení sa preto vyhýbam.

maly chlapec s vlacikom na zemi

Štandardné detské fotenie trvá približne hodinku – dve. Je to síce relatívne krátky, ale dosť vyčerpávajúci čas, odporúčam preto vziať si so sebou vodu a drobnosť pod zub.

Rady týkajúce sa odporúčaného oblečenia rada poskytnem pri rezervácii termínu. Spoločne tiež vyberieme miesto fotenia a dohodneme cenu fotenia – v závislosti od toho, kde budeme fotiť, koľko výsledných fotografií budeme upravovať a odovzdávať.

Rodinné fotenie – galéria, cena detského a rodinného fotenia

Ak by ste mali dojem, že fotenie detí je maličkosť, čo takto video na pobavenie: