Laura

Pomáhame Laure

 

Toto je Laura.

Laura 4
Narodila sa 28. februára 2015 v popradskej nemocnici, cisárskym rezom. Nikto nevie, čo sa vtedy vlastne stalo a prečo je to tak, ale pri pôrode došlo k trvalému poškodeniu mozgu. A tu sa začína jej boj …

Laura síce fyzicky rastie ako z vody a dnes je už veľká slečna, no jej mentálny vývoj zaostáva a je na úrovni novorodenca. Okrem toho má zavedenú tracheostómiu pre uľahčenie dýchania. Tvoriace sa hlieny a sliny je potrebné často počas dňa a v noci odsávať pomocou špeciálneho prístroja. Keďže nemá vyvinutý sací a prehĺtací reflex, potravu prijíma cez sondu zavedenú priamo do žalúdka. Má poškodený sluch aj zrak, a hoci sa vďaka množstvu rehabilitácií veľmi snaží, sama sa neotáča, nesedí, neudrží hlavičku, neuchopí hračku.

Zbaliť, vybaliť, odsať, nakŕmiť, cvičiť, zbaliť, vybaliť …

S obetavými a často nesmierne unavenými rodičmi sa zúčastňuje pravidelných rehabilitačných cvičení, ktoré sú, pravdaže, spoplatnené. Tiež navštevuje detskú neurológiu v Košiciach, keďže jej bola vo veku 7 mesiacov diagnostikovaná epilepsia. A aby toho cestovania nebolo málo, rodinka cestuje za rehabilitáciami aj do špecializovaných zariadení v Piešťanoch, Prešove či Dunajskej Lužnej, na vyšetrenia do Bratislavy či Skalice. Čím skôr sa totiž začne pracovať s dieťaťom s neurologickými poruchami, tým lepšie sa dá využiť plasticita detského mozgu. Vďaka tomu sú šance na zlepšenie zdravotného stavu veľmi dobré.

Laura 5

Má to zmysel…

Po 2 rokoch pravidelných rehabilitácií vidieť, že Laura je bojovníčka. Lepšie drží hlavičku, s oporou vydrží trošku aj sedieť a dokonca sa chvíľu plaziť. To dáva rodičom aj Laurinmu okoliu nádej, že sa jej stav môže zlepšiť a že má zmysel investovať čas aj peniaze. Hoci nemalé. Laura totiž okrem pravidelných rehabilitácií potrebuje aj špeciálne zariadenia, od načúvacích prístrojov, podložiek, rôzneho zdravotníckeho materiálu, až po špeciálny spevnený kočiar, ktorý jej pomáha udržať sa v sede a mamina ju tak nemusí nosiť na rukách … alebo vystuženú detskú stoličku, aby Laura mohla – ako iné deti – pri večeri posedieť s rodičmi pri stole.

Našťastie sme tu my všetci – dobrí ľudia, ktorých príbeh mladej rodinky nenecháva chladnými a sme ochotní venovať nejaké peniažky, pre nás už nepotrebné detské oblečenie, alebo aspoň balíček papierových vreckoviek. Tie Laura spotrebúva ozaj vo veľkom 🙂

Laura 3

 

Vopred ďakujeme za každú dobrú dušu, ktorá sa rozhodne pomôcť!

Číslo účtu, na ktoré môžete kedykoľvek prispeť:
IBAN: SK35 1111 0000 0015 3466 5001
Kontaktný email a telefón: Jaroslav Vnenčák – jarovpp@gmail.com      +421 904 864 783

 

ĎAKUJEME!!!